Örgü Anne – Kız Takım Boyunluk Yapılışı


Kışın soğuk günlerinde anneleri ile kızlarını sıcacık tutacak şık bir örgü yapılışıyla daha karşınızdayız. Sıcaklıkların düştüğü, yaprakların düşmeye başladığı ve örgü zamanının yaklaştığı şu günlerde örmesi kolay ve zevkle örebileceğiniz örgü modellerini sizler için araştırmaya devam ediyoruz.
,

Tığ İşi Atkı Nasıl Örülür?

İlk olarak 40 zincir çekip, 3. zincirden itibaren  tırabzan yapmaya başlıyoruz. Ardından 1 zincir çek 1 tırabzan atla yaparak, sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Bu şekilde minik kareler oluşturmuş oluyoruz. Dönüp zincirlerin tepesine değil aralarına batıyoruz. Oluşturduğumuz karelerin içine aynı şekilde 1 zincir 1 tırabzan yaparak örmeye devam ediyoruz. 48 sıra aynı şekilde örüp, her sıranın sonunda 2 zincir çekerek dönüyoruz. 

En son örgümüzü tamamladığımızda uçları karşılıklı getirerek ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. Çocuk için öreceğimizin boyutunun yaklaşık 24 cm olacak, yetişkin için örecekseniz de 32 cm yeterli olacaktır. Büyükler için öreceğiniz atkıya 54 zincir ile başlayıp 62 sıra örüp tamamlayabilirsiniz.

Saçak eklemek için yaklaşık 10 cm uzunluğunda iplik parçaları kesiyoruz. Sadece boyunluğun bir tarafına saçak ekleyeceğiz. Atkı boyunca her bir deliğin içine iki adet 10 cm’lik iplik parçaları ekliyoruz. Takmak için ipi ikiye katlayıp, atkının kenarına tığı takıp, katladığımız ipin içinden ipin uçlarını geçirerek sıkıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrarlayıp atkımızın süslemesini bitiriyoruz. İstediğiniz renklerde iplerden istediğiniz büyüklüklerde örerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Örgü Anne – Kız Takım Boyunluk Yapılışı hakkında yorumlar

Benzer Haberler

Bunlarda İlginizi Çekebilir !