Tığ İşi Boyunluk – Atkı Örülüşü


Sıcak yaz günlerine veda etmeye başladığımız şu günlerde, ılık sonbahar akşamlarında kullanabileceğiniz güzel bir aksesuar yapılışıyla sizlerleyiz. Tığ işi olarak yapacağımız bere modelini ister atkı isterseniz de şapka olarak kullanabileceksiniz. Rengarenk ipleriniz hazırsa, işte yapılışı…

Kullanışlı bere atkımızın yapılışına 79 zincir çekerek başlıyoruz. Zincir sayısını istediğiniz büyüklüğe göre değiştirebilirsiniz. Örgümüzün sırasıyla aşamaları;

1. sıra: Zincirin arka tarafından 4 zincir 1 ikili yapıyoruz. Bu şekilde 76 ikili tırabzan yapacağız.
2. sıra: 3 zincir çekip aradaki boşluğa 3 ikili tırabzan, 3 zincir ve diğer boşluğa atlayıp 3 ikili tırabzan yapıp, sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.
3. sıra: 3 zincir ile başlayıp, üstteki turun aynısını örüyoruz. 3 zincir çekip aralara 3 tırabzan yapıyoruz.
4. sıra: 3 zincir ile başlayıp aynı turu tekrarlıyoruz. Her renkten 2 sıra örerek, toplam 18 sıra olunca ipi sabitleyip koparıyoruz. Örgüyü sağ tarafa doğru ikiye katlayıp, son sıradaki aynı renk iplikle arka ilmeklerden örerek ilmek kaydırma ile birleştirme yapıyoruz. Bu şekilde 38 sıra örmüş olacağız. Şapka kısmının arka dikişini oluşturduktan sonra ipi kopartıyoruz.

Örgümüzü dışarı doğru açı, diğer kısma geçebiliriz. Bize bakacak tarafın sağ alt köşesinden aynı renk veya farklı bir renkle 126 zincir çekip, diğer köşeye zinciri birleştiriyoruz.

1. sıra: 3 zincir çekip, 3 ikili tırabzan ve 2 ikili tırabzan yapıyoruz. 3. zincirden başlayıp tekrar 3 zincir çekip, sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yalnız köşelerde 3 tırabzan örüp, son ilmekleri de birlikte örüyoruz. Son sırada başta çektiğimiz 3 zincirle birleştiriyoruz.
2. sıra: Bir üst sıranın aynısını örüyoruz.
3. sıra: 1 zincirle başlayıp, her sıraya sık iğne örüyoruz. Köşelerde 3 ilmek sık iğne örüyoruz.
4. sıra: Yine her sık iğnenin üzerine bir sık iğne daha yapıp bu sefer 3 sık iğne yaptıktan sonra 2 zincir çekip ilmek kaydırmayla bağlıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edip ipimizi kesiyoruz. Boyunluğun alt kısmını örmek için herhangi bir tırabzan üzerine tığı takıp diğer turlarda olduğu gibi örüp tamamlıyoruz.
Tığ İşi Boyunluk – Atkı Örülüşü hakkında yorumlar

Benzer Haberler

Bunlarda İlginizi Çekebilir !